Tuesday, October 14, 2008

Cakes (drooool)

Yum ...

Remember the last time you had a birthday cake? Did you bake it from scratch? I don't know if I've ever done that, so I'll estimate it costs $5 to do bake a cake from scratch. Or maybe you baked it from a Betty Crocker mix? I've done that before, and that'll set you back about $5, plus the cost of two eggs. Did you buy it from a bakery? That'd be about $10-20. Or maybe you got a Dairy Queen ice cream cake (yum)? Those are more expensive, but oh-so-worth-it! They cost about $20-30. Each of those cakes will serve 6 - 10 people (depending on how big you cut the slices! It might serve even more if you cut normal sized slices, unlike my family). That cost ranges from $1/person to $3/person.

Get a wedding cake, and it costs $5/person ... AND UP. Okay, that doesn't sound that much more expensive than other cakes when you break it down by the slice. Only $2 to $4 more per slice. But multiply that by your 75 or 100 people, and that's $375 to $500 for a cake. A cake!

So let's drool over those confections that cost so much:
Source: Martha Stewart Weddings

Your cake can be your something blue!
Source: Martha Stewart Weddings

A Charlotte, a cake made up of lady fingers:
Source: Martha Stewart Weddings

Croquembouche, a French traditional cake made up of little creampuffs and caramel. Divine!
Source: Martha Stewart Weddings

Sugar at its finest:
Source: Dolci Fiori (local baker)

Now let's eat!
Source: Mrs. Lovebug on Weddingbee

Hungry yet? Oh yeah, not only do these confections cost more per slice than any other cake you've ever purchased or made ... And not only are you buying more cake than you've ever needed any time in your life before ... But often (depending on the bake), the cake tastes like cardboard.

Have you ever had cake that tasted like cardboard before? Please share the story of cardboard goodness! Hey, at least you're getting your fibre ...

4 comments:

Guilty Secret said...

I got quoted £700 (which at the time was $1,400 although it's less now) for cake for 100 people. $14 a slice! Ridiculous...

Krista said...

Whaaaaaaaaaaaaaaat?! That's a lot of money. For a cake!

Amy@Fiancé Meeting You Here said...

I'm so inspired by your friend's rainbow-chip cake!! I'm starting to think of how I can make that work...heehee, it really is pretty crazy how expensive cakes can get.

Krista said...

It was honestly the most delicious cake!